Bitcoin konsoliduje się wokół $55K po publikacji danych o inflacji bazowej w USA

W czwartek (11 marca) Bitcoin Code konsoliduje się wokół poziomu 54 800 USD, spadając o około 0,85% w ciągu dnia. W tym artykule przyjrzymy się dwóm potencjalnym wyjaśnieniom spadku ceny BTC z okolic $57,400 (jego intraday high z 10 marca).

Niższa od oczekiwanej stopa inflacji bazowej w USA w lutym 2021 r.

Oto ładna definicja inflacji bazowej autorstwa The Balance:

„Wskaźnik inflacji bazowej to zmiana cen towarów i usług pomniejszona o żywność i energię. Żywność i produkty energetyczne są zbyt zmienne, aby je uwzględniać. Zmieniają się one tak szybko, że mogą zakłócić dokładny odczyt trendów inflacji bazowej.“

Jak zauważa The Balance, inflacja bazowa jest również znana jako „Indeks cen konsumpcyjnych dla wszystkich konsumentów miejskich pomniejszony o żywność i energię“ (CPI Less Food and Energy).

Wyłączenie żywności i energii „czyni wskaźnik bazowy bardziej dokładnym niż wskaźnik inflacji zasadniczej w pomiarze trendów inflacji bazowej, a dokładność ta jest „powodem, dla którego banki centralne preferują używanie wskaźnika inflacji bazowej przy ustalaniu polityki monetarnej.“

Według wczorajszego komunikatu Biura Statystyki Pracy Stanów Zjednoczonych, wskaźnik CPI dla wszystkich pozycji z wyłączeniem żywności i energii „wzrósł o 0,1 procent w lutym,“ co było mniej niż wielu ekonomistów spodziewało się zobaczyć. Dalej czytamy, że „wskaźnik dla wszystkich pozycji minus żywność i energia wzrósł o 1,3 procent w ciągu ostatnich 12 miesięcy, mniejszy wzrost niż 1,4 procentowy wzrost w ciągu 12 miesięcy kończących się w styczniu.“

Holger Zschaepitz, starszy redaktor działu ekonomiczno-finansowego niemieckiego dziennika Die Welt i jego niedzielnego wydania Welt am Sonntag, przedstawił dziś aktualizację rynku, w której stwierdził, że „łagodny raport o inflacji w USA pomógł utrzymać stopy procentowe i dolara w ryzach“.

I faktycznie, na godzinę 10:00 UTC 11 marca, według danych MarketWatch, zarówno rentowność amerykańskich papierów skarbowych, jak i indeks dolara amerykańskiego (DXY ) są dziś lekko w dół.

Opublikowany wczoraj raport Reutersa winą za spadek DXY obarczył „słabe wyniki amerykańskiego raportu o inflacji oraz słabą aukcję benchmarkowych 10-letnich obligacji skarbowych“. W dalszej części raportu napisano:

„Rentowność amerykańskich papierów skarbowych osunęła się po danych, ponieważ uczestnicy rynku mieli nadzieję na bardziej optymistyczne prognozy dotyczące cen konsumpcyjnych.

„Indeks dolara ściśle podąża za wzrostem rentowności obligacji skarbowych w tym roku, zarówno dlatego, że wyższe rentowności zwiększają atrakcyjność waluty, jak i dlatego, że rutyna na rynku obligacji wstrząsnęła zaufaniem inwestorów, pobudzając popyt na bezpieczne aktywa“.

Axel Merk, prezes i zarządzający portfelem w Merk Hard Currency Fund w Palo Alto w Kalifornii, powiedział Reutersowi:

„Obligacje umacniają się, co oznacza, że dolar relatywnie rzecz biorąc, może być mniej atrakcyjny“ – powiedział Axel Merk, prezes i zarządzający portfelem w Merk Hard Currency Fund w Palo Alto w Kalifornii.

„Obligacje miały sporą wyprzedaż i wielu twierdziłoby, że mogła być ona przesadzona“.

W skrócie, niższa stopa inflacji zwiększa atrakcyjność amerykańskich papierów skarbowych, co sprawia, że ich ceny idą w górę, a rentowność w dół. Niższe rentowności obligacji zwiększają atrakcyjność aktywów opartych na ryzyku, takich jak Bitcoin i akcje. Jednak obecnie głównym zastosowaniem Bitcoina jest działanie jako zabezpieczenie przed wyższą inflacją, a więc niższa inflacja zmniejsza potrzebę zakupu Bitcoina, co mogłoby pomóc w obniżeniu jego ceny.

Oracle Corporation nie wspomina podczas raportowania Q3 FY2021 wyniki

Wczoraj Oracle Corporation (NYSE: ORCL) ogłosiła swoje wyniki za III kwartał roku fiskalnego 2021 i wbrew plotkom, które krążyły w społeczności kryptowalutowej (prawdopodobnie rozpoczęte przez zwolennika Bitcoina Maxa Keisera) w ciągu ostatnich kilku tygodni, firma lub jej dyrektor generalny Larry Ellison nie wspomniał o żadnej inwestycji w Bitcoin, w przeciwieństwie do Tesli i Elona Muska.

Wiele osób oczekiwało, że Ellison pójdzie za przykładem swojego przyjaciela Elona Muska i wykorzysta część gotówki Oracle na zakup Bitcoina do wykorzystania jako aktywa rezerwy skarbowej. Były ku temu dwa powody.

Po pierwsze, dyrektor generalny Oracle, który jest przyjacielem dyrektora generalnego Tesli, posiada dużą ilość akcji Tesli. Po drugie, Ellison jest członkiem rady dyrektorów Tesli od grudnia 2018 roku. Według raportu CNBC opublikowanego 13 lutego 202 roku, Ellison „ujawnił swoją własność 3 milionów akcji Tesli pod koniec 2018 roku przed dołączeniem do zarządu.“

Stłumienie tej plotki mogło sprawić, że osoby, które niedawno kupiły Bitcoin w oparciu o tę plotkę, sprzedały ją, gdy stało się jasne, że plotka nie jest prawdziwa.